Energetske zajednice su kolektivne inicijative građana, lokalnih samouprava i preduzeća koje zajednički proizvode, dijele i koriste energiju iz obnovljivih izvora. Njihov cilj je smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, borba protiv klimatskih promjena i unapređivanje energetske efikasnosti na lokalnom nivou.
Prepoznate u zakonodavstvu Evrospke unije, energetske zajednice omogućavaju članovima da instaliraju solarne panele, koriste energiju vjetra ili investiraju u lokalne projekte obnovljivih izvora.
Uz podršku evropskih programa i zakonskih olakšica, energetske zajednice sve više postaju ključni dio tranzicije prema održivoj budućnosti.
U okviru projekta NRGCOM – Stvaranje odgovarajućih operativnih uslova za zajednice održive energije u Dunavskom regionu, urađena je brošura koja pruža pregled koraka za osnivanje energetskih zajednica. Brošura je dostupna na sljedećem linku: brošura
Opšti cilj projekta NRGCOM je unapređivanje i širenje energetskih zajednica kreiranjem odgovarajućeg okruženja za njihovo adekvatno funkcionisanje u Dunavskom regionu. Projekat se sprovodi u 12 zemalja i uključuje 13 projektnih i 14 pridruženih strateških partnera, uključujući predstavnike državne uprave, lokalne samouprave, energetske, razvojne i sektorske agencije, NVO itd. Projekat se, osim u Crnoj Gori, sprovodi u Austriji, Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Moldaviji, Njemačkoj, Rumuniji, Sloveniji, Slovačkoj, Srbiji i Hrvatskoj. Vodeći partner na projektu NRGCOM je Regionalna agencija za inovacije u Južnoj transdunavskoj oblasti iz Mađarske
Projekat, koji se sprovodi u okviru Interreg transnacionalnog programa za Dunavski region, u Crnoj Gori implementira FORS Montenegro.
Projekat NRGCOM finansira Evropska unija, a u Crnoj Gori sufinansira Ministarstvo javne uprave.